Де зловити рибку в лютому

Зимова риболовля - тільки для досвідчених

У період «глухозим’я» усі види риб прагнуть кисневих процедур, і тому прямують до джерел, місць впадіння річок в озера, до нижніх частин дамб

У лютому через брак кисню і світла під кригою може початися гниття водоростей, особливо в закритих водоймах. Від того потерпає і риба. У народі такі ситуації називають задухою. Звісно, про клювання на таких ставках і озерах можна іне мріяти. Ознаками браку кисню у воді можуть бути мертві комахи у лунці, швидка смерть живця під водою, швидке тьмяніння блешні. Саме тому досить часто на зариблених ставках проводять профілактичні заходи – свердлять лунки, у які вставляють пучки очерету. Через ці соломинки кисень і насичує собою воду. Звісно, на такій водоймі шанси на улов будуть значно більшими. Як, на що, де і чим ловити щуку, окуня, судака, плітку (плотву) і ляща в січні, ми розповідали в передноворічному випуску газети. Усі ці поради є актуальними і для лютого. Утім, деякі відмінності все ж існують.

ПЛОТВА. Голод у плітки активізується чомусь під час снігопаду без вітру або зі слабким вітром. А ще під час тривалих відлиг зі стійкою похмурою погодою. У цей період вона стає досить чутлива до температури води – шукає, де тепліше. Як відомо, такі місця знаходяться біля дна. Але там же виявляється й шар води, найбідніший на кисень. Саме тому ця тендітна пані змушена підніматися трохи вище прошарку «мертвої води», але не настільки високо, щоб ловити дрижаки від холоду. Залежно від кисневого насичення води, її можна шукати на горизонтах від дна до 1,5 м вище дна.

СУДАК. Враховуючи флегматичну пасивність судака у лютому, заінтригувати його може хіба що гра балансирами. Звісно, це не театральна постановка, але акторська майстерність також потрібна – судак, як скептичний глядач, повинен повірити, що в нього перед очима не бляшанка, а справжня підранена рибинка. Балансири можуть бути від 5 до 12 см, вага залежить від глибини і сили течії. Балансир опускається на дно. Можна навіть злегка постукати ним по дну. Потім піднімається на 15 см і завмирає на кілька секунд, після чого рибалці потрібно зробити коротке плавне піднімання приманки. Якщо клювання не сталося, цикл повторюється 3-4 рази, потім рибалка іде шукати глядачів у іншій лунці.

ОКУНЬ. У першій половині лютого, як і в січні, окунь ще досить інертний, але в другій половині місяця, особливо якщо були тривалі відлиги, у нього буквально відкриваються очі на світ. Разом із талою водою під кригу надходить кисень, що спрацьовує для «матросиків» і «горбилів», як стартовий пістолет для спринтера. Ось тільки бігун дотримується маршруту бігової доріжки, а окунь – напрямку ближче до берега. І майже так, як легкоатлет завзято і несамовито кидається на фінішну стрічку, так і окунь у цей період кидається на все, що здається йому їстівним – мотиля, черв’яка, блешню. Оскільки в сутінках він ще (або вже) дрімає, найкраще його ловити упродовж активного світлового дня.

ЩУКА. Для щуки сприятлива погода в лютому – відлига з південним вітром. За таких умов вона активізується ще до світанку і розтягує сніданок до 8-9 години ранку. Після цього знову вирушає «на бокову» до наступного дня або сприятливих умов. Клювання, на відміну від січневих, стають різкішими і агресивнішими. З другої половини лютого щука починає виходити в прибережну зону, оглядаючи місця майбутніх шлюбних ігор. Адже саме в щуки нерест починається ще тоді, коли не зійшов останній лід. Тому жерлиці, розставлені вздовж берега на глибинах менше 1,5 м, можуть стати найуловистішою снастю.

ЛЯЩ. У лютому зловити ляща або хоча би підлящика (лящ до 800 г) дуже важко. І не тому, що він вирішив попоститися, а тому, що він непередбачувано змінює свої звичні маршрути руху. Тож шукати зграйку підляща доводиться за допомогою сильних рук (льодоруба), ехолота (за наявності) і додаткового терпіння. Утім, є одна незмінна особливість – рот у ляща такої форми, що йому найлегше втягувати ним їжу з нахилених поверхонь – на бровках, перекатах, схилах ям тощо. За стабільного атмосферного тиску він триматиметься біля дна. А якщо біля дна кисневе голодування або тиск змінився, лящ може підніматися і в середні шари води. Наприклад, стояти на глибині 6 м, що на 4 м вище дна ями. А виявити його присутність на тому чи іншому горизонті допомагає снасть «гирлянда». Із інтервалом 30-40 см прив’язуються 4-8 мормишок (нижня – найважча). І таким чином одночасно обловлюється 1,5-2,5 м глибини.

КАРАСЬ. Першим «жайворонком» серед літніх риб можна вважати карася – саме він першим просинається від зимової сплячки, як правило, у другій половині лютого. Щоправда, не завжди і не усюди, але все ж таки… Вирушаючи на водойму за карасем, необхідно чітко знати, що він не просто там є, а що він там ловиться взимку. Адже на двох однакових ставочках поряд, в одному він ловитиметься, а в іншому – ні. Чому так відбувається, нерозгадана загадка. Сприятлива для нього погода – кількаденна відлига зі стійким атмосферним тиском і похмурим небом без опадів. Місця столування – рівна горизонтальна ділянка, що вище схилу, на глибині 2-4 м. Або межа між підводним схилом і очеретом. Ідеальне місце – пласка горизонтальна ділянка дна, до якої з одного боку підходить очерет, а з іншого – опускається схил у яму. Снасть використовують таку саму, як і на плітку – поплавкову з дрібним гузилком і коротким (до 5 см) повідком або кивок із мормишкою. Снасть повинна бути чутливою, оскільки клювання карася в цей період дуже ніжне і майже не помітне. Найкращою насадкою є пучок мотиля, хоча іноді сріблястий красень може взяти і на тісто, і на зерно, і на мастирку. Якщо клювання довго немає – снасть плавно піднімають на 10-15 см і тут же відпускають на місце – це часом пробуджує в риби інтерес і вона підходить ближче до гачка. Примхливість карася в різних водоймах ледь не посварила рибалок між собою – одні вважають, що лунки потрібно підгодовувати кашею з панірувальними сухарями, інші категорично проти підгодовування. Особисто я в лунки кашу вкидаю. А ще – аби «не засвічувати дно» – злегка засипаю лунку снігом і посередині пробиваю паличкою вертикальний отвір для жилки. Що із цього спрацьовує більше – не знаю, але йти додому з деяким уловом карасів удається. Підверстка Ловля з берега Не виключена можливість, що із середини лютого на багатьох водоймах льоду уже не буде. Звісно, у першу чергу це стосується річок. Тому зупинимося на деяких порадах щодо зимової ловлі з берега. Для знеї достатньо спінінга з кастингом від 5 до 30 г, довжиною 2,4-2,7 м. Котушка до 2500 – тяглова, оскільки взимку велика швидкість не потрібна. Жилку або плетений шнур і верхні кільця спінінга потрібно просочити спеціальною водовідштовхувальною рідиною для зими (є спеціальні спреї). Для щуки силіконові приманки краще використовувати приглушених кольорів. Вага джигової головки – до 10 г. Важчі головки важче висмикувати з води перед смугою криги під берегом. Проводка приманки – суперповільна рівномірна біля самого дна. Для судака віброхвіст зверху бажаний чорного або червоного кольору, щоб бути контрастним на фоні дна. Низ і боки приманки – білого, перламутрового, зеленого кольорів. Проводка приманки – суперповільна біля самого дня з нечастим підсмикуванням.

Погодні прикмети лютого

Якщо птахи сидять на нижніх гілках дерев – очікується потепління, а на верхніх – похолодання. Півні заспівали рано – до потепління. Собаки качаються в снігу – до снігопаду або завірюхи. Несприятливі умови для всіх видів риб – різкі стрибки атмосферного тиску вверх або вниз, наявність магнітних бур, одночасне посилення морозу та вітру, змінення напрямку вітру. 

Усміхніться!

– Чому такий засмучений? – Розумієш, коли йду на риболовлю, сусід ходить до моєї дружини.

– А ти пробував на риболовлю не ходити?

– Пробував, але тоді він ловить мою рибу.

Саморобний багор

Щоб зробити багор для зимової риболовлі, візьміть ручку з трубкою з поламаної парасольки і відпрацьований електрод. Електрод із одного боку заточіть та загніть. На інший надіньте пластиковий дюбель. Кінець розігрійте і розклепіть, а потім вставте його в трубку парасольки

Богдан СЕМЕРАК

23.01.2017

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.