Хлів із саману

Саман - дешевий, екологічний та надійний матеріал

Цегла відома людству з добіблейських часів. Поступово технологія її виробництва вдосконалювалася, аж поки не стала такою, якою ми знаємо її сьогодні. Наразі немає дефіциту в якісних будівельних матеріалах. Проте є дефіцит у грошах. Тому не грішно повернутися до дідівського методу – будівництва з саморобної цегли, тобто саману. Навряд чи хто стане зводити із цегли-сирцю житло, а от приміщення для худоби чи господарських потреб – міцне, тепле, екологічне – у самий раз.

Виробляють саман із необпаленої глини, додаючи за бажанням гній і обов’язково солому – суху житню, пшеничну або ячмінну, рідше лляну і конопляну, яка залишилася після тріпання й чесання стебел. Глина має бути жирною. Пісна непридатна. Для визначення жирності з глини кількох сортів скачують кульки діаметром 4 см і висушують їх. Найбільш жирні дають найбільшу кількість тріщин. Потім кульки опускають у воду. Жирною вважається та глина, кулька якої, пролежавши у воді 24 години, не розпадається. Розміри великих саманних цеглин – 55х27х13 см, середніх – 44х22х11 см, дрібних – 38х12х10 см.

Для виготовлення 1000 великих саманних цеглин беруть 15 кубометрів глини, середніх – 13 кубометрів, дрібних – 10 кубометрів, а соломи буде потрібно 200 кг, 160 кг і 130 кг відповідно. Внутрішні розміри форм для виробництва цеглин повинні бути на 0,5-1 см більше розмірів готового саману. Тривалість сушіння – 5-25 діб. Коли через 2-3 доби він злегка затвердіє, його ставлять на довге ребро і злегка правлять, а якщо він покоробився, то через 2-3 дня його знову правлять і ставлять на довге ребро в 2-3 яруси.

Коли весь саман стане однакового кольору, його укладають у штабелі під навіс. Ознаки доброякісного саману такі: кинутий із висоти людського зросту, він не повинен ламатися; від легкого удару обухом сокири на поверхні має утворитися блискуча пляма; під ударами молотка цвях повинен входити в саман туго, але рівно і не розколювати його; у воді саман повинен пролежати, не розвалившись, не менше 2 днів.

Мартін ЄРШОВ

12.01.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.