Парафіївська територіальна громада збільшила бюджет уп'ятеро

Голова ОТГ Валентина Карпенко

Наприкінці минулого року 18 сіл Ічнянського району з населенням майже 6 тис. осіб створили першу на Чернігівщині об’єднану територіальну громаду – Парафіївську. Це дозволило за рік збільшити місцевий бюджет у п’ять разів: якщо 2015-го мали 5,5 млн грн, то за 10 місяців 2016-го отримати 26,6 млн грн. Звідки ж кошти?

– Коли я в 2002 році прийшла на посаду селищного голови, до нашого бюджету жодної копійки від оренди землі не надходило, – ділиться досвідом голова Парафіївської ОТГ Валентина Карпенко. – Хоча всюди орали, сіяли, кудись продавали врожай. Я зобов’язала всіх орендарів офіційно оформити оренду земель запасу і резерву. Того року ми перевиконали селищний бюджет на 200%. Зараз ми отримуємо від оренди землі понад 2,5 мільйона. Нам надходить велика частина єдиного податку з фізосіб і підприємців, транспортний податок і ще десяток інших. Раніше ці податки йшли в район, область і селам майже нічого не залишалося. А тепер наші податки ми можемо витратити на власний розвиток, ще й субвенцію отримуємо з держбюджету, цього року – 6 мільйонів.

Коли нове насаджують згори

Торік ініціаторам створення Парафіївської ОТГ довелося долати опір «децентралізаторів» згори. Районні посадовці вирішили, що всі 76 сіл і селищ Ічнянського району мають об’єднатися з райцентром і стати однією громадою.

– Якщо один район перетворювати на одну громаду, це вже не децентралізація, а навпаки – централізація, зосередження всіх ресурсів, важелів впливу в одних руках, – продовжує Валентина Федорівна. – От як досі було? Земля навколо села нібито й перебуває в підпорядкуванні громади, а держземкадастр роздає їх приватникам. У нас творили безчини, а оренду й податки за землю не платили. Орендарі сад викорчували. До смішного доходило: одну й ту ж саму земельну ділянку просили двоє власників. Держземкадастр видавав дозвіл на виготовлення проектної документації відразу обом. А землю отримував той, хто першим встиг оформити. Другий претендент, виходить, віддав гроші задурно? Якщо така купа сіл зав’язана на одному центрі, толку не буде.

На користь створення саме Парафіївської громади спрацював і гіркий досвід попередніх років: районні посадовці задля скорочення видатків закрили лікарню, пожежну частину, три дитсадки. А єдиний, що залишився працювати, мав лише одну групу. Батьки відмовлялися водити туди малечу через погані умови та харчування.

У серпні 2015 року 18 сіл провели громадські слухання, підготували документи. Наприкінці жовтня провели вибори голови і депутатів об’єднаної територіальної громади. Із грудня 2015-го вже приймали рішення про бюджет, штати і повноваження, які беруть на себе. На території громади діє десяток сільгосппідприємств, і тепер їхні податки працюють на громаду.

Забувають про черги

Цього року в Парафіївці відкрили центр надання адміністративних послуг, де працевлаштували п’ятьох жителів сіл. Щодня сюди звертаються 20-50 селян.

– Раніше як було? – продовжує голова громади. – Люди із сіл їхали із самого зрання, щоб потрапити в поліклініку в райцентрі, у соцзабез, паспортний стіл чи держгеокадастр. Усюди черги. Заради одного папірця доводилося цілий день згаяти. А наш ЦНАП за півгодини видасть акт, якщо котрася людина народилася чи померла.

Прописатися чи виписатися в ЦНАПі можна за 15 хвилин. Там приймає юрист і державний реєстратор, усі документи приготують за годину. Повернутися додому селяни можуть уже наступним рейсом автобуса.

– Я замовила п’ять печаток старостам, бо наразі уповноважуємо їх провадити нотаріальні дії – актові записи, довідки. А як хтось помер чи народився, приписатися чи виписатися, зареєструвати майно – тоді вже йдуть у наш ЦНАП у Парафіївці, – каже голова.

Школи й дитсадки – за всіма нормами

Замість того, щоб закривати сільські школи, дитсадки, медамбулаторії та ФАПи і скорочувати досвідчених лікарів і педагогів, як планували районні «децентралізатори», парафіївці взялися соціальну сферу оновлювати і розширювати.

Занедбаний дитсадок №1 у Парафіївці вихователі ремонтували самотужки, громада лише виділила 1,5 млн грн на будматеріали. Нині там уже замість однієї працюють дві групи. Нові металопластикові вікна, нові підлоги й дах, на стінах – шпалери з веселими малюнками, у кімнатах – новенькі меблі. До кінця року планують завершити ремонт ще одного садка в Парафіївці. У сусідньому селі Іваниця менш як за рік встигли відремонтувати і школу, і дитсадок. Нові металопластикові вікна допомогли істотно скоротити комунальні витрати. Раніше для опалення двоповерхового дитсадка витрачали 80 кубометрів газу щодоби, а тепер – 50.

– Перед тим, як планувати видатки, ми спершу скликаємо комісію, – каже Валентина Федорівна, – Село Южне, яке ввійшло до нашої громади, сплачує податків менше за інших. Часом мені кажуть: чого це ми тоді будемо витрачати на них гроші?! Але ж діти не винні, що в школі немає внутрішнього туалету, а тільки вуличні вбиральні. Зараз ми робимо проект реконструкції Южненської школи. Там вчаться 92 дітей. Поставили і в дитсадку пластикові вікна. Туалети там теж будуть. А в садку після ремонту буде не одна, а вже дві групи. Із коштів громади ми виділили на його ремонт 900 тисяч, а ще надійде 600 тисяч державної субвенції на розвиток громад.

Цього року громада купила шкільний автобус. Батьки, які раніше відмовлялися водити дітей у занедбані садки, тепер записуються в чергу одразу після народження малечі. Нині місця чекають 77 дітей, і народжуваність у селах зростає. Тож громада відкриватиме нові групи, і вони не поступатимуться комфортом міським.

– До нас приїздили латвійці, вивчали життя громади, – говорить Валентина Карпенко. – Побачивши наші дитсадки, обіцяли допомогти розширити садок у Парафіївці, збудувати в ньому спортзал.

Лікарня відновить роботу

Зростання доходів ОТГ дозволить відновити місцеву лікарню. Триповерхову будівлю відкрили 1994-го, а торік районні посадовці її закрили.

– У лікарні буде два відділення на 60 ліжок: терапевтичне й хоспісне – для безпорадних літніх людей, – ділиться планами голова. – На 18 сіл у нас 2 медамбулаторії і 4 ФАПи. Куди вже далі скорочувати медицину? Майно, 2 машини, досвідчені лікарі й медсестри в нас є. Із фінансами поки що проблем не було. От, наприклад, в Іваниці працює висококласний лікар-терапевт. Я ногу підвернула. Він мене за два дні полікував, що й до районного лікаря їхати не треба. Такими кадрами не можна розкидатися. А якщо свої спеціалісти не дадуть ради, то оплачуватимемо лікування в Ніжині чи Прилуках.

Зміни на краще вже помітні в усіх селах, запевняє голова. Не дісталися лише до села Мартинівка, там оновлення розпочнуться наступного року.

Цікаво, що донедавна Парафіївська селищна рада не мала власного приміщення, орендували кілька кабінетів у сільгосппідприємств. Цьогоріч узяли занедбаний Будинок культури колишнього колгоспу. Поставили котельню, поремонтували дах, і коштом ОТГ ремонтують приміщення.

Гроші привезуть туристи

Ще одну статтю доходів жителі громади бачать у розвиткові зеленого туризму, адже край багатий на історичні пам’ятки. Із усієї країни їдуть відвідувачі до палацу Тарновських у Качанівці, дендропарку в Тростянці, маєтку в Сокиринцях, давнього Густинського монастиря, гетьманського Батурина.

– Туристи приїхали на день, подивилися – і поїхали, а могли б відпочивати в нас протягом вихідних. Так само, як наразі в садибі «Соколиний Хутір», що в Качанівці, – міркує Валентина Федорівна. – Одне з приміщень, яке простоює, плануємо перетворити на готель. Буде цілий відпочинковий комплекс із дитячими кімнатами і майданчиками. Щоб батькам було де дітей залишити, поки їздитимуть на екскурсії. У нас же є й молочна ферма, і рибне господарство, і пасіки, і хлібопекарні.

Сергій Громовий

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.