Для Полтавщини ресурси - це прокляття

kucherenko-ludmyla.jpg

На Полтавщині через значне погіршення довкілля наростають масові протести. Нафтопереробні підприємства, смітники, рудні кар’єри та величезні тваринницькі комплекси перетворили колись екологічно чисту область на зону лиха.

– Якось мені показали екологічну карту Полтавщини. На ній було лише дві білі плямки в Оржицькому районі. Це справді чисті місця, – каже громадський активіст, президент Полтавського обласного медіа-клубу Людмила Кучеренко. –А решта території області пофарбована в рожеве, червоне і навіть бордове.
Найбільше забруднення – у районах, де видобувають руду, нафту й газ, а також біля Кременчуцького промислового вузла. Є в економіці таке поняття «прокляття ресурсів». Багаті надра збагачують багатих. Одна нафтова свердловина дає до 40 тисяч доларів прибутку на добу. Населенню дістаються отруєні повітря й ґрунти, розбиті дороги. Екологи застерігають, а бізнес робить своє.

У Кременчуцькому районі становище може погіршитися з початком розробки двох нових кар’єрів – Єристівського та Біланівського. Поряд із Горішніми Плавнями вже діє гірничорудний кар’єр завглибшки понад 400 м, через який зникли ґрунтові води в навколишніх селах, а ту, яка ще залишилася в колодязях, лікарі забороняють пити навіть худобі. Власнику – байдуже, бо він із родиною живе в Швейцарії.

– Б’є на сполох і село Яреськи Шишацького району, де живе 4 тисячі мешканців, – продовжує Людмила Кучеренко. – Колишню нафтобазу, яка розташована за 340 метрів від житла, орендує офшорна компанія зі статутним фондом 888 гривень і має намір збудувати там завод, який щогодини випускатиме 20 тонн бензину. Хоча нафтобазу хотіли закрити ще за радянських часів. Переробка нафтопродуктів викидатиме в повітря сажу, двоокис азоту, сірчаний ангідрид, 5-оксид ванадію тощо. У взаємодії з атмосферною вологою вони перетворюватимуться на кислоти, надзвичайно шкідливі для людей і довкілля. У промзоні села вже працюють три асфальтозаводи і хімсклад агрохолдингу. Роза вітрів там така, що найбільше дме від промислових об’єктів на житлову забудову.

Олександр Довженко у Яреськах зняв фільми «Земля» та «Звенигора». Тож у цих мальовничих місцях варто розвивати туризм, а не переробну промисловість, вважає Людмила Дмитрівна.

Сергій ГРОМОВИЙ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.