Рейдери обстріляли селян

Поліцейський спецназ вилучив зброю тітушок

Фермери вимагають право на збройний захист і збираються 29 жовтня виробити план дій

20 жовтня Новомосковський район на Дніпропетровщині став полем битви. Бригада озброєних автоматами і гвинтівками тітушок викрала комбайн фермерського господарства «Дар». А потім обстріляла фермерів, які кинулися на захист техніки свого сусіда Дмитра Дарадуди. Одного із захисників, фермера Дмитра Тисячного, поранили. Тільки після стрілянини прибула поліція.

У двох попередніх номерах газета «Рідне село» вже писала про стрімке зростання розбійних нападів на землеробів. Мета – відібрати землю, техніку, врожай. На переконання фермерів Новомосковського району, за нападами стоять бізнесмени з депутатськими «корочками».

Решта господарств теж під загрозою, тож доводиться оборонятися гуртом. За три дні до атаки на ферму Дарадудів рейдери захопили ще одне господарство в Новомосковському районі, використавши ту ж схему: у Держреєстрі замість справжнього записали іншого власника.

Буде вам нова Врадіївка

Шахраї користуються реформою зі спрощення ведення бізнесу. За ніч переоформляють господарство на іншу особу, а за кілька днів на підставі фіктивних договорів і проплачених судових рішень перепродають його наступному покупцю. Що більше таких перепродажів, то складніше повернути чесним фермерам свої господарства.

Зокрема, так сталося з господарством Дарадудів, яке спершу оформили на безхатька із сусіднього райцентру, а за кілька днів – на наступного власника, такого собі Василя Кузнєцова. Це нібито його щойно придбане майно й охороняють його від фермерів тітушки в Новомосковському районі.

– Ми подали до суду скарги, докази, що господарство захопили проти нашої волі, незаконно, що підписи під фіктивними договорами – підроблені, – говорить Ірина Дарадуда, дружина фермера. – Але докази на суд ніяк не впливають, і жодної реакції з боку поліції.

– Ми зустрічалися з правоохоронцями, працівниками СБУ. Зрозуміли, що вони явно не на боці фермерів і законності, – каже Анатолій Гайворонський, керівник обласної асоціації фермерів. – Ці всі атаки кришують поліція й місцева влада. Думаю, замішаний губернатор і прокурор області. Захищати чесних хліборобів вони не будуть, просто хочуть забрати все нахабно, «по бєспрєдєлу». Будьте певні, жоден злодій-рейдер не отримає наше майно. Ідете «по бєспрєдєлу» – буде вам нова Врадіївка.

Йому про рейдерів, а він…

Минулого тижня Асоціація фермерів добилася зустрічі з міністром Тарасом Кутовий. Сподівалися розкрити очі на свавілля і отримати допомогу. Утім, після слів міністра про його відкритість до будь-якої дискусії почули про африканську чуму свиней, але ніяк не про виявлення й покарання рейдерів і припинення грабунку. Мабуть, не випадково. Фермери вважають депутатів-однопартійців міністра та президента України причетними до більшості випадків рейдерства.

У середині жовтня Верховна Рада схвалила закон, що запроваджує адміністративну (штраф 8500 грн. – Авт.) або кримінальну відповідальність державних реєстраторів, нотаріату, замовників рейдерських захоплень на термін до 8 років. Але законопроект досі чекає підпису президента.

В Європу чи на дикий Захід?

Як знайти управу на безчинців? Асоціація фермерів і приватних землевласників України намагалася зупинити навалу правовим шляхом, для чого залучила п’ять юридичних компаній.

– Вони підготували безліч роз’яснень, порад, тлумачень. Списано стоси паперів. Три місяці ми намагалися достукатися до парламентських фракцій, президента, міністерств, генпрокурора, очільника МВС. Результат не вартий списаного паперу, – підсумовує Іван Томич, голова Асоціації. – Цивілізовані методи захисту вичерпано. Пару років тому ніхто б не повірив, що буде такий розгул рейдерства. Ми сподівалися, що доблесна нова поліція, реформована прокуратура захистять фермерів. Прорахувались. Тепер наша доля в наших руках. Для захисту майна і родин фермерів доведеться створювати самооборону. Ми разом із громадськими організаціями створили кілька штабів. Дамо активістам свободу формування груп самозахисту.

За словами Івана Федоровича, протидія має бути адекватною, інакше їх не зупинити.

– Ми ініціюватимемо законодавчий пакет, подібний до того, що існував у США на захист приватної власності та який дозволяв користування зброєю. Мусимо захищатися. Ступив на мою землю – тут і залишишся. Жорстоко, але іншого способу зупинити ми вже не бачимо, – підсумовує Іван Томич.

29 жовтня фермери планують провести в столиці всеукраїнське селянське віче.

Сергій ГРОМОВИЙ

Доверстка:
За 15 років відбулося понад 30 тис. рейдерських захоплень підприємств. Більшість спроб були успішними. Три тисячі – 2015-го. У 2016-му кількість захоплень збільшилася. Лише фермери цьогоріч зазнали 10 тис. атак.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.