Кому нафта з газом, а селянам – хвороби

Землі навколо газової свердловини стають на кілька десятиліть

Жителі Сенчі впевнені, що помирають від онкології через видобуток вуглеводнів

Аж 98 газових свердловин працюють у селі Сенча Лохвицького району Полтавської області! Здавалося б, завдяки доходам від енергоносіїв 3 тисячі жителів села мають купатися в розкошах. Та замість «золотого дощу» селяни отримали лише біди.

У жовтні активісти із Сенчі приїздили пікетувати Верховну Раду, сподіваючись на допомогу нардепів. Хотіли, щоб ті примусити видобувальників подбати про довкілля.

– Селян уже все дістало, – розповідає голова Сенчанської територіальної громади Валентина Мурашко. – У нас уже багато років немає питної води, бо рівень ґрунтових вод упав на два метри. Через це торфовища вздовж русла річки Сула висохли, і вже два роки, як горять. Минулого літа стояв такий дим, що за два-три метра людину не можна було впізнати. Слава Богу, пішли дощі й загасили. Та восени знову мусили викликати пожежників.

Більше за торфовища жителів Сенчі хвилює рівень захворюваності. Випадків алергії та хвороб органів дихання набагато більше, ніж у сусідніх селах. Кількість онкохворих збільшилася в рази.

– У мого сусіда недавно виявили пухлину легенів. У жовтні одна наша жінка померла від раку крові, ще двом зробили операції через злоякісні пухлини. Із моїх сусідів за три роки від раку померли шестеро, – продовжує Валентина Володимирівна. – Та й особливо лікуватися нам ніде. Була лікарня на 100 ліжок, але її закрили.

Усі серйозні хвороби люди пов’язують із видобутком вуглеводнів, точніше, з застосуванням технологічних кислот. Випари кислот потрапляють у повітря, а найближча свердловина розташована менш ніж за 300 м від хат.
– Бачили чорний дим над свердловинами? Це газ горить, а коли зеленуваті чи жовтуваті хмарки – це вже від кислот, – долучається до розмови Михайло Євтодій, депутат Лохвицької райради.

Через видобуток зіпсувалася вода. Сільські криниці перевірила санстанція, і лише в одній вода придатна для споживання, в інших вона безповоротно забруднена. Ба навіть та, яку дістають з артезіанських свердловин, уже непридатна для пиття.

Шкоди завдають відвали, просочені кислотами, які дістають зі свердловин під час буріння. Їх висипають у шламовідстійники, звідки отруйні речовини просочуються під землю та стікають у Сулу.

– Наше село було відоме ще в X столітті, згадувалося в літописах як град Синець, бо в річці водилася риба синець. Сторожове поселення з роками розрослося, перебралося на береги Сули. У нас на кручі замковище було. Укріплення стояло на Самсоновому острові посеред Сули, по лінії оборони Київської Русі. На Самсоновому острові в 1970-х роках провели розкопки, знайшли речі X століття. А тепер на заповідному острові й у заплаві Сули намили майданчики для видобутку газу. Хоча там раніше стояли охоронні таблички, що це історико-археологічна пам’ятка. Тепер на острові й у заплаві Сули – 38 нових свердловин, – обурюється голова Валентина Володимирівна.

ПАТ «Укргазвидобування», яке експлуатує свердловини, торік отримало понад 21 млрд грн прибутку. На район газовики виділили 2,2 мільйона.

– Та спробуй із цих грошей щось для Сенчі видерти! – говорить голова. – Приміром, підприємство перерахувало нам на ремонт доріг 650 тис. грн. Так, усе одно кошти пішли на райцентр, а нам дісталася лише половина. Я вже мовчу проте, що в школі котел поламався, нормального посуду немає, діти п’ють із пластмасових чашок.

Після багаторічних оббивань порогів обласних і районних кабінетів селяни таки почули від влади, що в Сенчі є екологічні проблеми.

– У нашому селі працювали виїзні комісії обласної і районної рад, були круглі столи, 5 разів ми виступали на сесіях облради. Одне й теж питання – забруднення води й повітря, – говорить Валентина Мурашко.

Сучасні технології дозволяють звести майже до нуля шкоду довкіллю, їх застосовують за кордоном і в Україні. Проте, на переконання Валентини Володимирівни, на Полтавщині видобувальники не хочуть витрачатися на їхнє впровадження.

У вересні облдержадміністрація Полтавщини врочисто повідомила про запуск у Сенчі надглибокої свердловини, що подаватиме чисту артезіанську воду з глибини 225 м. На новий проект видобувна компанія надала 4 млн грн. Однак і в жовтні чистої води ще не було.

– Досі чистять водогони і водонапірну башту від нафтових забруднень, – пояснює Михайло Євтодій. – Та навіть коли запустять водогін, проблему не буде вирішено до кінця. Бо свердловина забезпечить водою лише центральні вулиці, а решта залишиться в тому ж становищі.

Навзамін видобувальники просять дозвіл на розробку 7 нових свердловин: на новому родовищі Північна Яблунівка, зі сходу села, знайшли 50 млрд кубометрів газу. Кількість свердловин у Сенчі, разом із відпрацьованими, наближається до 160.

Сергій ГРОМОВИЙ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.