У селі Веселе навчилися економити енергоресурси

Представники міжнародних організацій - часті гості Веселівської сільради

Протягом останніх трьох років місцева влада та громада втілюють у життя всілякі енергоефективні проекти. Як не світло, так пелети, як не нові енергозберігаючі вікна, так сонячні батареї на даху…
Незважаючи на малу кількість жителів (адже більшість проектів передбачає активну фінансову участь селян), поки що все йде «на ура».

– Усе почалося з екскурсії на Закарпаття, організованої нашою районною владою, – розповідає голова Веселівської сільради Олексій Слабченко. – Тоді багато очільників захотіли подивитися, як працює система енергозбереження на практиці. Захопилися, і почали втілювати в життя – кожен у власному «королівстві». Не скажу, що наша сільрада стала лідером, але з того часу жодного року не минуло без 3-4 нових проектів. Десь перемагаємо й отримуємо фінансування, десь ні, але початок будь-якій новій справі вже покладено.

Першою ластівкою 2013 року стало освітлення двох центральних вулиць Веселого за допомогою світлодіодних ламп. Темних ділянок у селі не було вже давно, але настав час випробувати сучасні технології. Скоро стало зрозуміло, що вони суттєво заощаджуть гроші (повністю витрати окуповуються за чотири роки), та ще й за якістю обладнання краще за попереднє, тобто буде менше витрат на сервіс. Спочатку дорогу освітлювали 50 LED-ламп, зараз – уже 68, поступово їх встановлять на всіх ліхтарях.

Не секрет, що сучасні села живуть небагато, часто селянам ледь вистачає грошей на прожиття, не кажучи вже про новітні технології. Тому секрет – у поєднанні кількох грошових джерел. Найчастіше це спонсори та організатори різноманітних міжнародних проектів.
Наприклад, під час заміни системи опалення у Веселівській медамбулаторії 90 тис. грн вклала сільрада, 200 тис. грн – за програмою ПРООН, 15 тис. грн – місцеве населення. Ці внески абсолютно добровільні, кожна родина віддає посильну суму. Загалом узяли участь 70% жителів Веселого (загалом тут проживають 1300 чоловік).

– Проект по амбулаторії практично завершений, тепер тут два джерела тепла: газовий котел і тепловий насос, – пояснює Олексій Миколайович. – Альтернатива з’явилася також у школі, Будинку культури та сільраді. З одного боку, це дозволяє заощаджувати на дорогому газі, а з іншого – дарує стабільність. Я спокійний, що головні соціальні об’єкти завжди будуть обігріті. Окрім цього, ми замінили на всіх будівлях дах, встановили енергозберігаючі металопластикові вікна. Наразі утеплюємо фасади.

За словами голови, після встановлення резервних джерел тепла витрати відразу зменшились на 30%. Це яскраво видно на прикладі Веселівської школи, де раніше використовували газ, а тепер – брикети. Така ж позитивна картина в клубі: сучасний котел, який треба «годувати» пелетами, набагато вигідніший за старий, що працював на дровах і вугіллі.

Загальна активність не могла не торкнутися кожного конкретного двору: тепер то тут, то там чути, які краще придбати котли та чи варто витрачатися на сонячні батареї. Люди поступово утеплюють свої домівки зовні, встановлюють нові вікна та газові котли. Багато хто діє за прикладом сільради – залишає обидва котли, про всяк випадок. Голова села теж встановив нові вікна та утеплив фасад свого будинку, а також придбав новий дров’яний котел.

– Із дров’яним усе набагато простіше, ніж із газовим, тим паче в селі, – каже господар. – Завжди є якісь побутові відходи, які можна використати для обігріву: тирса, щепа. Коли не дуже холодно, тільки на такому паливі й живемо. А в морози, звісно, виручає газ. У будь-якому разі така схема все одно вигідніша.

Цікаво, що всі втілені проекти виникли не на пустому місці: перед тим Олексій Слабченко разом із Харківським держуніверситетом зробили так звані енергетичні паспорти своєї місцевості, прорахували слабкі місця та визначили, на що звернути увагу. Поступово у Веселому з’являються нові й нові об’єкти. Торік на даху амбулаторії встановили сонячні батареї. Вони не дуже потужні – 2,5 кВт, але цього вистачає для внутрішнього та зовнішнього освітлення, а також резервного обігріву приміщення на випадок відключення електроенергії.

У цьому сезоні випробують вищезгаданий тепловий насос, який працює за принципом різниці температур: чим нижча температура навколишнього середовища, тим активніше він гріє. Тобто при 0 градусів особливого тепла цей пристрій не дасть, а ось від мінус 10 та ще нижче – ефективність значно зросте.

У підпорядкуванні Веселівської сільради ще три села: Нескучне, Зелене та Мале Веселе (раніше називалось Радгоспним). Про їхніх мешканців, хоч і нечисленних, теж не забувають – є вуличне освітлення, клуби, магазини – але головна інфраструктура все ж таки скупчена в центральному Веселому. Сюди всі приїздять на медичне обстеження та масові свята, автобус привозить дітлахів до школи. Хто знає, можливо, колись європейські технології дійдуть навіть до цих сіл-крихіток на кшталт Зеленого із його 36 мешканцями.

Наталія ФЕДОРОВА

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.