Рейдерство: Ферму переоформили на безхатька. Село Попасне окупували тітушки

farmer.dp_.ua_.jpg

16 вересня представництво Європейського Союзу в України пікетували півсотні фермерів і селян із Дніпропетровщини. Що змусило людей покинути всі справи вдома та поїхати за кілька сотень кілометрів? Фермерів уже кілька років розоряють рейдери, а обласні очільники та правоохоронці, знаючи про це, стоять осторонь. Звернення до президента країни теж не принесли результатів. У людей залишилася надія, що безчинству хоч якось завадять європейські організації.

– Наші діти з початку вересня не ходять до школи й дитсадка, бо люди бояться їх випускати з хати. У наше село завезли дві сотні бандитів у чорній формі й масках, ще й з автоматами, – обурюється Ольга Одінцова, жителька села Попасне Новомосковського району на Дніпропетровщині, яка з односельцями та фермерами району приїхала пікетувати представництво ЄС у Києві. – Бандитів до нас завезли, щойно почалися жнива. Вони із серпня не дають вивезти врожай і дожнивувати. У нас дві тисячі гектарів соняшнику та кукурудзи в полі стоять. А обмолотити їх не можемо, бо ці тітушки не дають. Я працюю на току, мій зять – шофером. Зарплата хороша, у жнива фермер нам платять по 6-7 тисяч гривень, узимку, коли роботи мало, – десь по 2 тисячі. А тепер через цих рейдерів ми вже місяць без роботи. Олігархи майже весь Новомосковський район до рук прибрали.

ПРОДАЙТЕ. МИ ВАМ ДОПОМОЖЕМО

Неприховане рейдерство почалося в серпні, одразу по смерті 58-річного Василя Дарадуди, який більше 20 років поклав на розвиток фермерського господарства «Дар».

– Ми ще й 9 днів по батькові не встигли справили, аж тут до мене заявляється Іван, який нібито працював у нас в СБУ. Він запропонував свої послуги на випадок, якщо хтось захоче відібрати батьківське господарство. У нього вже була така інформація, – розповідає Дмитро Дарадуда, син померлого фермера.

За кілька днів до родини Дарадудів навідався депутат районної ради. Пропонував допомогти вигідно продати господарство. Таку ж пропозицію отримали й від голови райдержадміністрації Селіхова.

– Він запросив нас на розмову. Ми прийшли всією сім’єю – мої мама, жінка, сестра та я. Селіхов почав про те, про се балакати, час тягнути. Раптом забігає до кабінету якийсь чоловік і давай нас усіх переконувати, що ми з господарством не впораємося, і тому господарство треба продати. Ми не стали далі слухати. Відповіли йому, що нас пропозиція не цікавить, бо ми збираємося працювати й далі впораємося власними силами. Ферма – це наше життя, – розповідає Дмитро Васильович, син померлого фермера.

БЕЗХАТЬКО СТАВ МІЛЬЙОНЕРОМ

Проте ділки все ж таки знайшли спосіб прибрати «Дар» до рук. Державна реєстраторка із Одеси Світлана Мшар переписала дані в Єдиному державному реєстрі. Як результат, власником господарства раптом виявився не Дмитро Дарадуда, а нікому невідомий Владислав Іванченко. При цьому господарство «Дар» зареєстроване не в Попасному, а в Кам’янському (перейменований Дніпродзержинськ) по вул. Біломорська, 2, тобто за адресою центру обслуговування безпритульних. Ще за кілька днів господарство перейшло в інші руки, а сам «Дар» миттєво окупували тітушки в чорних одностроях, озброєні автоматами.

ФЕРМЕРСЬКА САМООБОРОНА

Мета рейдерів – захопити землю. Та не менший інтерес вони виявили до сільгосптехніки. Проте викрасти її в Дарадудів не дали фермери-сусіди. Вони були змушені організувати самооборону, бо за три останні роки вже семеро з них стали жертвами рейдерських атак. Далі – як у трилері. Чоловіки гуртом забарикадувалися в господарстві «Дар». Бригади тітушок узяли його в облогу.

– Таке не вперше, – розповідає фермер Олександр Пархоменко, сусід Дарадудів. – Бувало, що до фермерів перед жнивами завалюють отакі ті тушки й роблять пропозицію: вам уже нічого не треба робити, ми самі обмолотимо ваші поля й за це заберемо половину врожаю. Ото ми й зорганізувалися, щоб гуртом від бандитів відбиватися. Посунуться до нас – заморяться пилюку ковтати. Ми приїхали до Києва добиватися, щоб закон діяв. Хай влада закон виконує, і ми не будемо порушувати. Колись держава фермерам допомагала зерном, соляркою. Тепер нічого не дає, не допомагає. То не крадіть хоча б у нас нами вирощене!

ГЕНПРОКУРОР «НІЧОГО НЕ БАЧИТЬ»

Про численні напади на селянські господарства фермери Дніпропетровщини повідомляють в усі інстанції. Реакції – жодної.

– На місцеву міліцію і прокуратуру надії мало. Справи заводять, а далі – глухо, – говорить фермер Віталій Щербак. – Кілька місяців тому в Дніпро приїздив генпрокурор Луценко. Наші фермери зібралися під обласною прокуратурою, щоб розказати йому про беззаконня в нашій області. Луценко який, мав приїхати о 9-й ранку, завітав аж о сьомій вечора. Цілий день ми його чекали під палючим сонцем. Нормально поговорити, розібратися не вийшло, бо пан генпрокурор дуже поспішав. Ми йому вручили докази, підстави для порушення кримінальних справ проти рейдерів. Потім їздили на прийом до Генпрокуратури України, дізнавалися, як справи просуваються. Усе даремно. Через кілька місяців отримали відписку, що порушень не виявлено.

На початку вересня на Дніпропетровщину приїздив президент Порошенко. Перед телекамерами відкрив дитсадок, вручив військовим ключі від нового житла, відвідав музей АТО. От тільки не знайшов і півгодини на зустріч із фермерами.

– Це що, президентська справа – стрічки перед дитсадками розрізати? І це в той час, коли по всій області таке свавілля, – в один голос обурюються селяни.

А ще виявляється, що лихо в області – від нардепів-однопартійців президента. Колишні «регіонали», а нині нардепи від БПП, стрімко збирають великі угіддя. На цьому тлі владці почали агітувати за негайне впровадження ринку землі. І не треба великого розуму, щоб зрозуміти, що отримані обманом землі підуть на перепродаж, задля швидкого збагачення.

– У Новомосковському районі за кілька років порушено півтора десятка кримінальних справ за фактами грабунків і рейдерських захоплень фермерських господарств, знищення їхньої техніки та посівів. Винуватці та замовники безчинств усім добре відомі. Однак усі справи закриті нібито через те, що виявити зловмисників не вдається. Міліція-поліція киває на прокуратуру, наче та гробить справи, а прокуратура на міліцію переводить стрілки, – розповідає Анатолій Гайворонський, керівник обласної асоціації фермерів і приватних землевласників.

СЕЛО СТОЯТИМЕ ЗА СВОЇХ

Жителі Попасного запевняють, що й далі захищатимуть фермерське господарство «Дар».

– Тут створили кілька десятків робочих місць. Кожен рік виплачують селянам по 2,7 тисячі грн за оренду кожного гектара. Ще й давали по кілька тонн пшениці, ячменю, кукурудзи, виписували олію та цукор. Як потрібні були терміново гроші для лікування чи похорону, у «Дарі» завжди можна було позичити. А від зайд яка нам допомога? – пояснює свою позицію Ольга Одінцова, одна з працівниць цього фермерського господарства. – Ми вже тих бандитів попередили: візьмемо граблі й вила і будемо захищатися.

Сергій ГРОМОВИЙ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.