На Сумщині створена перша об'єднана територіальна громада

Будівництво колодязя по вулиці Молодіжній у с. Слоут

У склад першої й поки що єдиної на Сумщині об’єднаної територіальної громади – Березівської – увійшло 21 село

Раніше вони були підпорядковані восьми сільським радам. Коли восени 2015 року в Глухівському районі утворилася перша об’єднана громада – Березівська, то лячно було всім. Цього не дуже хотіли люди, налякані чутками, що в селах позакривають школи, дитячі садки й амбулаторії, що за довідками доведеться їздити до центру громади, що бракуватиме фахівців... Та все ж таки наважилися.

Коли все починалося, сільські голови постійно приходили до голови Березівської сільської ради Надії Артеменко, аби проконсультуватися. А коли стало зрозуміло, що назад вороття немає, колишні сільські голови, а нині виконуючі обов’язки старост, прийшли і сказали: «Ну що ж, Надіє Михайлівно, очолюй нас, бо без тебе не впораємося».

Думали, що бідні

Сьогодні на території Березівської територіальної громади працюють 8 сільськогосподарських підприємств, 5 фермерських господарств, 2 лісництва ДП «Глухівське лісове господарство», 1 сільськогосподарський кооператив «Світ молока», 2 сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи «Добробут «Шевченкове 2015» і «Полісяночка», 73 фізичні особи – підприємці, два комунальні підприємства «Господар 1» та «Шевченківське», Центр культури і дозвілля, який об’єднує 9 закладів культури, Центр первинної медико-санітарної допомоги, який об’єднує 9 закладів охорони здоров’я, 6 навчально-виховних комплексів, які відвідують 500 учнів шкільного та дошкільного віку.
– Стараємось не лише зберегти, а й примножити, – говорить голова громади Надія Артеменко.

І вже мають чим похвалитися: на першій сесії Березівської сільради був затверджений бюджет громади в розмірі 22 млн гривень. Із того часу він зріс майже вдвічі й сягає майже 40 мільйонів.

– Колишні голови сільських рад і раніше активно співпрацювали з міжнародними проектами, такими як ПРООН, ЄС, швейцарсько-українським проектом DESPRO «Підтримка децентралізації в Україні» та іншими. Тож сьогодні березівці відгукуються на будь-яке запрошення до співпраці, – розповідає секретар об’єднаної сільської громади, колишній Слоутський сільський голова Галина Прилуцька. – Нещодавно зустрічалися з представниками проекту DESPRO, який на умовах співфінансування вже вклав 1 млн коштів у водогін села Слоут. Цього разу нам запропонували співфінансування на придбання контейнерів для вивезення сміття. Окрім того, Березівська об’єднана громада стала переможцем у шести проектах Фонду регіонального розвитку, завдяки чому їй виділили ще 7,7 млн гривень.

Порушили застарілі питання

Після об’єднання села отримали й кошти, і можливість ними розпоряджатися, а значить – вирішувати багаторічні соціальні питання: ремонт доріг, шкіл, будинків культури, придбання медичного обладнання, відновлення чи встановлення вуличного освітлення. Так, наприклад, на ремонти і встановлення опалення в Шевченківському, Слоутському та Березівському будинках культури в 2016 році виділено майже 2 млн гривень. У приміщенні останнього розташовано центр надання адміністративних послуг.

Разом із тим березівці з гордістю підкреслюють, що найпоказовішим стало те, що після об’єднання по-іншому запрацювали школи.

– Ми стали незалежними в січні, – розповідає директор Березівської школи Анатолій Тимошенко. – І з того часу багато чого змінилося на краще навіть в елементарних речах. Якщо раніше вчителі купували канцтовари за свої кошти, то тепер їх надає громада. Відремонтували шкільну оргтехніку. Самостійність школи дозволила відійти від тендерів.

А ще в Березівській школі хизуються грандіозним ремонтом, якого там не бачили понад 30 років. До шкільної їдальні, спорудженої ще 1952 року, проклали теплотрасу, встановили економічний опалювальний котел.

Свого колегу підтримує директор Слоутського НВК Андрій Гриценко. Хвалиться: за перше півріччя перевиконали бюджет на 16%, і завдяки цьому отримали збільшення на заробітну плату і вже ухвалили рішення, що з кошторису НВК харчуватимуть дошкільнят і початкові класи.

Оптимізують і сам навчальний процес. У кожному навчальному закладі визначили учнів року. Всі вони отримали грошову премію в розмірі 1 тис. гривень. Дев’ятнадцяти дітям, які цього року отримали свідоцтва про загальну середню освіту, надали матеріальну підтримку в сумі 500 грн, 41 випускники 9-х класів були заохочені подарунками. Чи бувало таке раніше? Звісно, ні. Окрім цього, планують створити преміальні фонди та заохочувати вчителів, чиї учні показуватимуть хороші результати на конкурсах, олімпіадах і змаганнях. Усе задля того, аби освіта ставала якіснішою.

А що в перспективі?

Доки болючим питанням громади залишається медицина. Кажуть: окрім того, що запрацювало нове стоматобладнання, поки похвалитися нічим. Але активно працюють у цьому напрямку. Для кожної амбулаторії планують закупити автомобілі. Залучають і кошти вже згадуваних міжнародних проектів. До кінця року отримають 5 тисяч доларів від міжнародного проекту на придбання обладнання для Слоутської медичної амбулаторії.

– Ми вам годинами можемо розповідати про нашу роботу, а про плани – то й добу. Ви ж зрозумійте: люди побачили, що село можна відродити. Хто ж тепер їх зупинить? – кажуть у громаді.

За цей час вирішили питання і з тими самими довідками, яких так боялися селяни. Для кожної колишньої сільради розробили гербові печатки виконкомів. Так що не треба нікому їхати за тридев’ять земель.

Запрацювала реєстраційна служба Березівської об’єднаної громади. Її поки розмістили в м. Глухів, орендують приміщення неподалік міської реєстраційної служби. Чому? Бо так зручніше людям. Також створили свій територіальний центр соціального обслуговування, зменшили норму навантаження на одного соціального працівника – з 11 до 8 осіб і виділили кошти на придбання 12 велосипедів для соцпрацівників.

Громада вже придбала для себе екскаватор і грейдер – у майбутньому грейдеруватимуть комунальні дороги. До речі, нині відремонтовані під’їзні дороги до сіл Шевченкове, Іващенкове, Кривенкове та частково – до Горілого. Запланована реконструкція вуличного освітлення в Слоуті, на яку витратять 550 тис. грн. Із інновацій – закуплять 45 ліхтарів на сонячних батареях. І це лише початок.

– Я вірю в децентралізацію, – резюмувала нашу бесіду голова Березовської об’єднаної територіальної громади Надія Артеменко. – Іншого шляху поки ніхто й не запропонував. Наше завдання – створити нові структури, стати повністю самостійними, налагодити роботу так, щоб жодна проблема нас не похитнула.
Наразі на Сумщині йде процес створення 49 об’єднаних громад. Перша група, ймовірно,піде на вибори спільних голів сільських рад уже в листопаді. Першій п’ятірці на підтримку обласна влада обіцяє по 3 млн. гривень.

Юлія ЯРОШЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.