Солом’яний світ Марії Кравчук

DSCF5715_0.JPG
 (1).jpg

Вироби із соломи Марії Кравчук із волинського села Туличів побували на фестивалях і виставках в Англії, США, Франції, Нідерландах, Канаді, Бельгії, Німеччині. Вона й досі живе спогадами про поїздку в Японію, де в павільйоні України дивувала відвідувачів своїми витворами під час міжнародної виставки в місті Нагоя.

 

Пані Марію часто кличуть у Польщу – ділитися таємницями плетіння дідухів, різдвяних павуків, вінків, дитячих іграшок, інших казкових і міфічних персонажів. Там майстриня викладає соломникарство в університеті народних ремесел.

 

– Уперше шкатулку, виготовлену із соломи, я побачилав місцевому автобусі, – згадує волинянка. – Допиталася, хто її зробив, і поїхала до того дідуся в село Кустичі. Він навчив мене лише одного виду плетива. Говорив із сумом: «Я всіх учу, але ніхто того робити не хоче».

 

У маленькому селі Купичів 1992 року Марія Кравчук заснувала школу художніх ремесел, що славилася на вcю область. Утім, за браком коштів її незабаром закрили. І тоді на базі місцевої школи вона зробила дитячу студію «Житечко». Там основи соломникарства опановують діти від першого класу. Роботи учнів стали першими експонатами єдиного в Україні музею «Соломяне диво», відкритого в селі з ініціативи майстрині.

 

Пані Марія знає десятки технік плетіння, має й власні авторські. Створила тисячі неповторних солом’яних виробів. Це й квіти, зібрані в букети, і вінки, і жіночі фігурки-берегині з немовлятами, пташки та гривасті коні. А ще – чоловічі брилі та елегантні жіночі капелюшки, сумочки та дитячі іграшки-брязкальця, хлібниці й цукерниці, вази та підноси.

 

– Я сама сію жито, сама жну серпом, – розповідає майстриня. – Розмовляю з ним, прошу пробачення за те, що зрізую. Дуже люблю кінець травня. Тоді жито виростає, зацвітає і колосся пахне медом. Торік було чудове літо, і врожай встигла зібрати хороший.

 

Уперше на жнива жінка мала помічників із цілої області – до їх початку приурочили пленер-семінар із соломоплетіння «Житнє поле». У Купичі приїхали гості з Луцької художньої школи та училища культури і мистецтв, краєзнавчого музею, керівники гуртків декоративно-ужиткового мистецтва. Разом із вихованцями студії «Житечко» усі жали жито, плели дідухів і павуків.

 

Цьогоріч пленер буде всеукраїнським. Марію Кравчук також чекають у Польщі, де вона організовує фестиваль соломникарства «Сніп».

 

Любов ПОЛЯНСЬКА

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.