Школа з доларової банкноти: будівля повністю повторює архітектуру Білого дому у Вашингтоні

brolruslannik.ucoz_.ru_.JPG

28/05/2014

На мальовничому пагорбі над селом Чорномин Піщанського району, що на Вінниччині, височить старовинний палац. Останні 86 років його хазяї – сільські діти. Серед випускників є письменник, генерал, доктори наук і п’ять кандидатів наук, пілоти, вчителі та просто хлібороби. Сьогодні тут навчаються 310 учнів. Вони дуже пишаються історією своєї школи, а також тим, що вона зображена на 20-доларовій банкноті США.

А хіба не вона? Високі стрімкі колони з фасаду підтримують трикутний портик, а з тильної сторони – купол. Звісно, обманути таким можна лише маленьку дитину, – всі знають, що на грошах зображений Білий дім у Вашингтоні, резиденція майже всіх президентів США. Звідки ж така подібність?

За архівними даними, маєток у Чорномині був зведений у 1820 році, а будівництво Білого дому закінчилося у 1800 році. Тому є припущення, що архітектор маєтку – до речі, досить відомий Франческо Боффо, що багато років обіймав посаду головного архітектора міста Одеси (серед його творінь – Палаци графа Воронцова в Одесі та Криму), просто позичив ідею в архітектора, який будував в Америці, Ямища Хобана.
– У сиву давнину маєток належав Миколаю Чарномському, уповноваженому Софії Гречанки, третьої дружини Станіслава Потоцького. Біля будівлі були чудове озеро, клумби з розкішними трояндами, парк, – розповідає директор Чорноминської школи Руслан Броль. – Усередині – дорогі картини, розмальовані стіни й вимощена паркетом підлога, на якій витанцьовували прекрасні дами та їхні кавалери, як пишуть наші учні у творах про свою рідну школу.

Про існування двох близнюків – американського й українського – світ дізнався завдяки Тадеушу Стефану Ярошевскому та його книзі «Чорномин – палац з 20-доларової банкноти». Ще у дитинстві він почув про маєток в українському селі, схожий на Білий дім, і ця історія захопила його на все життя.

Звісно, деякі відмінності в архітектурі будинків є, приміром, кількість колон на фасаді: у США – чотири, в Україні – шість. А ще Білий дім – білий і охайний, а школа у Чорномині аж кричить про допомогу. Кілька років тому цю чудову споруду відвідали польські архітектори, історики, краєзнавці. Туристичне бюро хотіло включати її до «Золотого кільця» подорожей найвидатнішими спорудами Правобережної України. Чи включило, невідомо, бо історичний палац потребує негайної реставрації. А в ньому вчаться ще й діти, і це зобов’язує не зволікати з ремонтом.

Держава виділила на проектно-кошторисну документацію 500 тисяч гривень. А ось на сам ремонт грошей немає. Писав директор школи Руслан Броль листи двом колишнім Президентам, Прем’єр-міністрові, однак зрушень – ніяких. Врешті-решт, звернувся до американців. Може, для них українська пам’ятка історії, «будівля з 20-доларової банкноти», виявиться ріднішою?

Володимир Брендуляк,
Вінницька область

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.