В Івано-Франківську чекають на дванадцятий фестиваль "Свято ковалів"

13-3.JPG

26/03/2014

В Івано-Франківську завдяки проекту «Відновлення ковальського мистецтва як одного з найстаріших елементів економічного зростання» за підтримки Євросоюзу планують розширити межі популярного міжнародного фестивалю «Свято ковалів», залучити до ремесла більше молоді, створити умови як для підприємницької діяльності у цій сфері, так і зменшення безробіття.

Триватиме проект 30 місяців, його бюджет перевищує 445 тис. євро, з них внесок Євросоюзу – понад 345 тис. євро, внесок Івано-Франківська – майже 99 тис. євро.
У Галичині здавна в пошані була ковальська праця, хоч вона і нелегка – згадайте Франкове оповідання «У кузні». Як давати ради в селянській господарці без підков для коней, доброго лемеха чи лопати, цвяхів чи колодок? Певний час думалося, що «залізні коні» все замінять, але ж…
– Сьогодні серед молоді все більше охочих опанувати ковальське ремесло, в чому ми переконуємося, – розповідає директор Івано-Франківського вищого професійного училища № 21 Василь Микитюк.
Це єдиний в області навчальний заклад, де більш як 20 років готують фахівців за двома спеціальностями – промислове і художнє кування.
– Ви подивилися б, що можуть зробити наші вихованці! – не нахвалиться керівник закладу. – Спокійно можна на виставки відправляти чи солідних клієнтів задовільнити. Від проекту очікуємо, що про нас більше знатимуть, а отже, і замовлень побільшає, і роботи талановитих вихованців знайдуть поціновувачів.
Свій інтерес мають і в міському центрі зайнятості. За словами директора центру Галини Бандури, зможуть забезпечити людей як професією, так і місцем роботи. Передбачається створення півсотні нових робочих місць. А кільком підприємцям, які відкриватимуть власну справу саме у сфері ковальства, за рахунок коштів проекту нададуть місця у бізнес-інкубаторі. Передбачається також створення виставкових залів у фортечній галереї «Бастіон» та проведення там майстер-класів з ковальства, облаштування спеціальних павільйонів для використання під час фестивалів. Бо гарні вироби ще треба виставити для огляду, щоб їх змогли купити.
А починалося все з міжнародного фестивалю «Свято ковалів». Щороку на таку мистецьку акцію – а їх уже було одинадцять – приїжджають по 200-300 учасників з 15-20 країн: від скандинавських до південноамериканських. Подивитися на працю майстрів художнього ковальства прибуває чимало туристів. Дехто навіть стверджує, що це одна з найкращих туристичних принад Івано-Франківська.
Цікава деталь: на кожному фестивалі ковалі спільно роблять ковану декоративну композицію, яка залишається в дарунок місту. І вже вулиці та площі Івано-Франківська прикрашають «Букет майстрів», «Дерево щастя», «Великоднє сонечко», «За ковальськими традиціями», «Коло ковальських кілець», «Ювілейна арка» та інші.
Новим проектом передбачено оздоблення Острова кохання у міському парку. Бо надто вже полюбили городяни вивішувати «колодки на щастя» на скульптурному «Дереві щастя» у центрі міста, треба його рятувати від зайвої ваги і несмаку.
– Наш проект має багато складових, – розповідає його координатор, начальник управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Богдан Білик. – Спрямований він на підтримку підприємництва у сфері культури, заохочення молоді до такого народного ремесла, збільшення державних і приватних інвестицій у ковальство, покращення умов роботи ковалів, створення Інтернет-магазину, постійно діючої виставки ковальських виробів. Наші партнери – громадські організації «Свято ковалів» і Центр муніципального та регіонального розвитку – Ресурсний центр. Одним із кінцевих результатів буде створення Асоціації ковалів, куди ввійдуть не лише представники цього ремесла, а й дизайнери, архітектори, представники влади. Власне, завдяки співпраці різних структур, причетних до економіки і культури, прагнемо вдосконалювати цю старовинну мистецьку і промислову традицію наших предків.
До речі, наразі лише два українських міста – Донецьк та Івано-Франківськ – є членами організації «Кільце європейських ковальських міст».
Галина ДОБОШ

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.