Село, в яке летять лелеки

leleka_biliy20.jpg

Маленьке, значно віддалене від райцентру вінницьке село Дяківка утримує молодь та прирощує населення

У Бершадському районі Вінницької області, як на багатьох сільських територіях, демографічна ситуація тривожна. У минулому році кількість тих, хто пішов з життя, становила 1142 особи, а народилися лише 602 дитини. І таке співвідношення майже по всіх селах. І тільки у с.

Дяківка все навпаки: народжених у два рази більше, ніж померлих: у 2010 році 13 проти 7, у 2011-му – 14 проти 8. Тож вирішило «Рідне село» з’ясувати, за рахунок чого такі показники. Та розповісти іншим: нехай візьмуть досвід громади собі за приклад.

На Поділлі села особливі, неповторні. Кожне з них вабить до себе мальовничими краєвидами та не кожне вміє утримати людей. Дяківка, що веде свою історію від 1740 року, за красивими краєвидами – не виключення, має гарний ліс, річку. Було б воно ближче від райцентру, – не мало би відбою від бажаючих оселитися тут, а 50 кілометрів від Бершаді, погодьтеся, відстань значна. Та це не стало селянам на заваді.

Мешкає у невеличкій Дяківці 626 жителів. Домівок, які стоять порожніми, практично немає. Більше третини селян – молодь віком до тридцяти років. Майже кожен другий – працездатного віку. Є й цікава прикмета: в одинадцяти багатодітних сім’ях Дяківки виховуються півсотні дітей. Саме тому, що в селі останнім часом почало народжуватися більше малят (загалом тут 40 дітей віком до трьох років), завідуючий ФАПом Віктор Чернега і сільський голова Юрій Джус активно клопочуть про введення хоча би півставки акушерки.

Юрій Джус головує друге скликання. І по всьому видно, що склавши руки не сидить. Півтора року тому дяківчани почали отримувати таке благо цивілізації, як природній газ. Сьогодні голубе паливо надходить майже в кожну другу домівку, і газифікація осель продовжується. Без газу поки що лишаються заклади соціальної сфери, та це – справа часу.

Звісно, не все вирішується просто та швидко. Так, основна частина доріг (а їх у селі десять кілометрів) асфальтована, та й вони вже потребують ремонту. Освітлено лише четверта частина сільських доріг.
Цього замало, тому сільська рада у пошуках вирішення цієї проблеми уклала угоду з однією з фірм, яка забезпечить матеріалами для проведення вуличного освітлення. Не залишаться осторонь і місцеві енергетики.

А от справи, пов’язані з дітьми, зволікань не терплять. У дитячому садочку «Малятко», де в одній різновіковій групі виховуються двадцятеро дітлахів, торік провели холодну і гарячу воду, каналізацію, встановили нові двері, зробили над ними козирки. На черзі – облаштування внутрішнього туалету. Ще згодом – збудують під’їзну дорогу. Отримує допомогу за рахунок громади та місцевого сільгосппідприємства «Промінь» і сільська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, де навчаються 72 учня.

До речі, більшість людей переконана, що Дяківка міцна саме завдяки своєму базовому господарству. В ньому працюють понад 80 чоловік, у сезон – до 130. Крім того, що дає роботу селянам, підприємство вчасно і в повному обсязі сплачує чималу орендну плату за використання земель, у тому числі й пайовикам.
І така деталь. У Дяківці у приватному секторі утримуються понад 120 корів. Щороку населення здає більше 620 тонн молока. В селі діють два молокоприймальні пункти, облаштовується третій.

Активно займається тваринництвом і ПСП «Промінь».

– Господарство утримує 650 голів великої рогатої худоби, з них 220 дійних корів, – розповідає керівник «Променя» Володимир Довгополюк. – Надій на одну корову в середньому становить 3100 кг на рік. Є і свині. В майбутньому плануємо поголів’я збільшувати.

Не так давно в Дяківці пройшов «День районної ради в територіальній громаді». Під час заходу голова Бершадської райради Михайло Бурлака разом із депутатами та сільським головою Юрієм Джусом провели виїзний прийом громадян, ознайомилися зі станом справ у місцевому сільгосптоваристві, обговорили перспективи розвитку громади. А згодом райрада прийняла рішення про відкриття у селі аптеки, заготівельного пункту вторинної сировини, ветеринарної аптеки. Обговорювались також питання благоустрою села та розвитку побутових послуг. Бо все це – додаткові важелі на користь того, щоб молодь не дивилася у бік міста. Тоді й лелеки не забудуть дороги до Дяківки.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.