Молодий фермер з полтавського села довів: з долею можна сперечатися, а бізнес – вести чесно

IMG_1437.jpg

26/02/2014

Олександру Циганенку лише 32 роки, а підприємницького досвіду не займати: керує ФГ «Фаворит-агро плюс», займається заготівлею молока, має власний продовольчий магазин, здає в оренду комбайни по всій Україні. Важко повірити, але за спиною у цього успішного чоловіка нікого не було й немає – він сирота з 18 років.

– Жодних секретів – просто наполеглива праця і бажання жити не гірше за інших, – каже Олександр. – Себе не шкодував, віддавався роботі на двісті відсотків. До того ж пам’ятав, що порядність і чеснісь ніхто не відміняв.
Виховувався хлопець у звичайній родині, про яку сьогодні кажуть «пересічна», батьки працювали на заводі. Вже так склалося, що в одну мить Олександр став сиротою, а весь батьківський спадок, що отримав, – лише стара хата. Закінчив Хорольський агропромисловий коледж, а потім Полтавську державну аграрну академію, бо ще у юному віці зрозумів: без знань ніяк.

Розвивати своє, а не чуже

За підтримки майбутньої дружини Наталки відкрив магазин у селі Новачиха Хорольського району, який діє й сьогодні. Певний час провів на стажуванні у Києві, випробував сили у банківській справі, але швидко зрозумів, що бути під чиїмсь керівництвом – не його. Хотілося створювати щось на землі, а не просиджувати штанці в кабінеті. Тоді Циганенко і заснував фермерське господарство, яке нині має в обробітку 160 га. У 2013 році воно отримало низку нагород від Національного бізнес-рейтингу: увійшло до ТОП-100 за рентабельністю витрат та показниками ефективності, а також стало кращим агропідприємством року.
– Від бабусі мені лишилось близько трьох гектарів, – розповідає чоловік. – Інші ділянки орендую в людей, трохи землі виділила сільрада. Але для справжнього бізнесу цього замало: потрібно хоча б 1500-2000 га. Залишається чекати, поки закінчаться терміни оренди в інших. Зараз 40% полів, що обробляю, засаджені соєю, 60% – соняшником і кукурудзою. Я б усе засадив лише соєю, на власному досвіді впевнився, що це дуже вигідна і корисна для землі культура, проте є поняття сівозміни. Тому вирощуємо й інші рослини.

Через людей не переступає

Фермерське господарство надає послуги і зі збирання зернових. Разом із другом Іваном Кучеренком Олександр возить свої комбайни (сукупно у двох підприємців – вісім машин) трейлерами в будь-яку точку України. За минулий сезон з червня до грудня обробили близько 4000 га у Сумській і Полтавській областях, в Іллічевську.
Ще одна сфера, в якій селянин працює давно, – заготівля молока. Не в рідному Хорольському районі, а сусідніх – Лохвицькому і Лубенському. В рідному «молочна ніша» зайнята іншими людьми, а прокладати собі шлях ліктями Циганенко не звик. Але ж виходить, що він той самий посередник, яких так не люблять селяни через те, що вони, мовляв, встановлюють занизькі закупівельні ціні? Олександр каже, що він той, хто надає транспортні послуги, і тому вплинути на ціну аж ніяк не може. За добу, в залежності від сезону, збирає від 4 до 8 тонн молока. Літр купує за 2,5 грн, до нового року ціна була на гривню вищою.

Здав землю – отримай бонус

Селяни радо здають свої паї в оренду фермеру Циганенку: знають, що, крім платні, матимуть ще й «дивіденди». А саме: городи до 50 соток обробляються безкоштовно; кожен новий орендодавець отримує бонус у 1000 гривень; за бажанням, платню можна отримувати не тільки грошима, а й пшеницею, до того ж дешевше за ринкову ціну. А за минулий рік кожен мав подарунок – мішок борошна і мішок цукру. Більше того – власник дозволяє користуватись пилорамою для розпилу деревини, продає олію для «своїх» не по 14 грн/л, а по 8. Цього року ще й передплатив односельцям обласну газету. Це можна вважати дрібницями, але інші орендатори й половини з того не роблять.
Робітники теж на господаря не скаржаться: наприклад, комбайнер при повній зайнятості у сезон може отримати зарплатню від 7 до 16 тис. гривень. Тимчасові наймані робітники – 1,5-3 тис. гривень.
– Молодь каже, що в селі нема роботи. Насправді ж її повно! – гаряче запевняє чоловік. І йому чомусь віриш, бо ось він, живий приклад. – Інколи думаєш: куди від цієї роботи сховатись хоч на кілька днів? Але потім збираєшся духом і знову за справу.
На запитання, що заважає бізнесу, Олександр відповідає: «Дорогі кредити. Великі агрохолдинги мають змогу брати за кордоном під 5% у валюті, а середній і дрібний бізнес таких можливостей позбавлений. Тільки зараз мені повірили у банку і дали гроші під 12 відсотків.

Підставити плече

Відразу помітно, що Олександру подобається комусь допомагати. Можливо тому, що сам пройшов крізь життєві негаразди.
У селі живе хлопчик, який хворів на хребетну грижу. Зараз дитина здорова, і в цьому неабияка заслуга героя нашої статті.
– Та я лише порушив це питання на сесії сільради, і малому виділили 26 тис. грн на лікування, – сором’язливо заперечує він, не сказавши, що оплатив усі три подорожі до столичної лікарні та проживання в Києві, а це щонайменше 5000 гривень.
Для сільських дітей чоловік облагороджує місцевий ставок. Торік запустив сюди мальків на 2500 гривень. Коли мисливці вирішили зробити будиночок для відпочинку на воді, розпилив і привіз деревину. Каже, нехай краще підлітки займаються риболовлею, ніж курять чи пиячать. Жодної платні за риболовлю не бере. А ще на Новий рік безкоштовно роздає цукерки, привозить дітям ялинки, постачає у церкву дрова, цілорічно продає хліб за соціальними цінами… Та скільки не було б отих добрих справ у Циганенка, його приклад доводить, по-перше, що не збідніло українське село на справжніх людей, а по-друге, що немає в житті неможливого – аби бажання.

Наталія Федорова

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.