Новий смак збаразького меду

Андрій Шалай та священик церкви Преображення Господнього отець Михаїл Найко – перші, хто пішов по слідах успішного збаразького к

Андрій Шалай, можливо, єдиний на Тернопільщині пасічник, який вільно володіє англійською і голландською мовами, і це дає йому змогу постійно поповнювати знання з бджільництва, використовуючи міжнародний досвід.

Від перших років незалежності Андрій прагнув відкрити власну справу, але для цього потрібний був стартовий капітал. Тож із товаришем подалися нелегалами до Європи. Доля закинула їх аж у країну тюльпанів і троянд – Голландію.

– Тамтешню красу спочатку мало помічали, бо доводилося тяжко працювати. Все ускладнювало незнання мови, побуту і звичаїв голландців, – згадує Андрій.

Тоді простий хлопець зі Збаража вивчив голландську та англійську. Стало легше, розширилося коло знайомих. От тільки туга за рідною землею взяла гору. Через п’ять років Андрій повернувся додому й узявся разом з директором Збаразької духовної семінарії Романом Сливкою і священиком церкви Преображення Господнього отцем Михаїлом Найком за відродження колишньої слави пасічників Збаражчини.

Бджіл розводили на науковій основі. Знайшлися й однодумці. Невдовзі створили Збаразьку районну спілку пасічників ім. Є. Білінського, яку доручили очолювати добродію Андрію.

– Про історію пасічництва на Збаражчині можна цілу книжку написати, адже вона сягає часів Київської Русі, – розповідає він. – А Євген Білінський, чим ім’ям назвали спілку, був знаменитим збаразьким пасічником, який у першій половині ХХ століття мав 1200 бджолиних вуликів, ще й три тисячі брав в оренду. За словами старожилів, тоді це була найбільша пасіка в Європі.

Місцевий кооператив пасічників нараховував біля двох сотень членів, мав власний переробний цех. Тут фасували мед та інші продукти бджільництва в спеціальну тару і розсилали майже по всій Європі, зокрема в Австрію, Німеччину та Англію. Досі збереглася унікальна фотографія членів цього товариства.

Ініціаторами відновлення колишньої спілки стали 23 сучасних бджоляра. У їхніх планах – навіть вихід зі своєю продукцією на міжнародні ринки.

– А як справи з власним бджільництвом? – питаю в Андрія.
- Непогані. Уже маю 80 родин (вуликів бджіл), але думаю, що це тільки початок.

Ярослав Бачинський

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.