Країна млинів і тюльпанів: на подвір’ях закладають компост, майже не пиячать та дають дітям заробити

15-1.jpg

12/02/2014

Голландія (Нідерланди) країна невелика. Тільки на третину вона перевищує Крим за площею, зате у вісім разів – за густотою населення. Познайомитися з Голландією їдуть з усіх країн і континентів. Німці – часто на заробітки, оскільки в Німеччині безробіття сягає 20 відсотків, а в Голландії, можна твердити, його немає. А ще всюди чути румунську, польську, російську й українську мови.

Від туристів немає відбою. Летять сюди літаками, їдуть поїздами (з Парижа швидкісний поїзд домчить за три години) й автобусами, припливають на яхтах. Усіх приваблюють знамениті музеї, архітектура, виставки квітів, вітряки, парки і сквери.
У голландців трепетне ставлення до природи. Приміром, у парковій зоні міста Мідделхарніс провінції Зейланд, що в ста кілометрах від Амстердама, бачив на дамбах спеціальні дерев’яні стовпи – щоб перелітні птахи могли відпочивати. Обладнані місця для водоплавних птахів. На озерах і взимку багато качок, сірих гусей, білих лебедів і різних чапель. Заболочену територію, непридатну для фермерського господарства, облаштували для ісландських диких корів.
Паркові зони з боку моря захищені від холодних вітрів високими тополями, вільхами, липами. Поруч прокладені пішохідні та велосипедні доріжки. До речі, велосипедними дорогами можна об’їхати всю країну.
Були ми в рукотворному лісі, де влаштовані спеціальні вольєри, і діти можуть погладити і погодувати кроликів, конячку, поспілкуватися з бичком, подивитися на симпатичних ламу і страусів. Вільних випасів для домашніх тварин немає, фермерські ділянки оточені низенькою огорожею. Варто до неї підійти, і до тебе вже біжать за ласощами і ласкою конячки, баранці, поросята. Про те, що в багатьох сім’ях живуть по 2-3 собаки годі й говорити. І ще така деталь: для вільного вигулу собак є спеціальні місця далеко від селища, де тварин спускають з ошийника.
На набережній або уздовж пляжів встановлені спеціальні скриньки, в які господарі зобов’язані прибрати собачі «візитки». Інакше не уникнути відчутного штрафу .

Не для Дон Кіхота

Символами Голландії були і залишаються вітряки і тюльпани. Вартість окремих сортів колись сягала вартості високоудійної корови, та що корови – маєтку! Квіткова продукція Голландії і сьогодні приносить у скарбницю держави мільйони євро.
А млини, як виявилося, врятували цю невелику країну від затоплення. Щоб позбавитися великого обводнення, ще в XIII столітті було вирито велику кількість каналів. Але не встигли осушені землі (польдери) укріпити, як рівень річок став підвищуватися за рахунок річкового піску. І знадобився новий спосіб утримання польдерів сухими. Тоді й було прийнято рішення побудувати вітряки, які закачуватимуть воду й утримуватимуть її у внутрішньому басейні. Оскільки одна п’ята території Нідерландів знаходиться нижче рівня моря, а половина вища за рівень моря всього на один метр, по всій країні до XVIII століття було побудовано близько 23 тисяч млинів. Зараз їх залишилося близько 1200, але, як і раніше, вони в роботі: одні підтримують рівень вод, інші зайняті помелом зерна, виготовленням соняшникової олії, є й такі, де облаштували кафе, готелі.
У наші дні до вітряків додалися без малого 2000 вітроелектростанцій. Вони забезпечують 10% потреби в електроенергії. Уряд має намір довести її виробництво до 30%. Використовуючи силу вітру, голландці бережуть свої природні копалини (вугілля, нафту, газ) та екологію.

З відходами – свої рахунки

Поєднання вітряних електростанцій із зеленими насадженнями та низинами виглядають дуже органічно. Трава акуратно підстрижена, а вздовж каналів і річок скошена і прибрана. При цьому залишки не спалюються і не вивозяться на звалище, а йдуть у компост.
У кожному дворі стоїть пластмасовий чистенький контейнер на колесах з герметичною кришкою місткістю 100-120 кг. Раз на тиждень спеціальна машина забирає його вміст.
У містах встановлені квадратні урни. З трьох сторін у них є отвори, як у поштових скриньках. Виявляється, це лише видима частина айсберга. Під урною ховається ємність розміром у два куби. Раз на кілька днів під’їжджає машина і забирає цю ємність. Економно: не потрібно кожен день ганяти транспорт, витрачати пальне, займати людей.
Поблизу паркової зони, на околиці Мідделхарніса, «димить» сміттєспалювальний завод: з високої труби стрімить ледве помітна біляста цівка диму.

Фішка – яблучний пиріг

Якось у бельгійському містечку Брюгге зайшли до невеликого ресторанчика перечекати дощ і розговорилися з сусідом, який виявився власником голандського ресторану в містечку Зірікзеє і запросив відвідати його заклад. Ми пропозицію, звісно, прийняли.
Ресторану «Конкордія», де власником привітний Адріан де Вінтер, скоро 400 років. Тут обідали ще російські купці. У розпал туристичного сезону щодня харчуються близько 400 осіб. На обслуговування одного відвідувача дається 20 хвилин. У офіціанта є спеціальна апаратура, за якою він моментально передає замовлення кухареві і бармену. Поки приймаються замовлення з інших столиків, у кухаря повним ходом йде приготування страв для першого.
Чайові йдуть не офіціантові, а в загальний котел. Виплачуються після зміни згідно з договором – бармену, кухарям, кондитерам, прибиральниці, офіціантам. Хто більше старався, той більше й отримав.
Кожен ресторан готує щось своє, фірмове. У цьому – яблучний пиріг. Його для «Конкордії» готує товариство інвалідів, яке завдяки такій діяльності має близько 40 тисяч євро прибутку на рік. До речі, борошно для пирогів товариство купує у господаря одного з вітряків Зірікзеє, якому понад 200 років.

Непитущі

Жителі Голландії споживають дуже багато соків. Популярні кава, пиво, різноманітні йогурти і шокотелі – шоколадні напої. Молоко продається в дволітрових білих каністрах. Дуже смачне і дешевше, ніж у нас. Їдять там багато капусти: червоної, брюссельської, броколі, кольрабі. У магазинах садову суницю, ананаси, ківі, авокадо, папайю, дині, кавуни можна купити у будь-яку пору року. Кілограм ананасів коштує від 60 до 90 євроцентів. Майже вдвічі дешевші, ніж в Україні, і банани, груші, яблука. Люблять голландці горіхи – фісташки, мигдаль, фундук, волоські, а вранці до чаю або кави неодмінно запропонують бутер-брод з арахісовим маслом.
Вразило, що голландці практично не вживають алкоголю. Мені довелося побувати на розважальному заході, в якому брало участь 40 чоловік. На всю цю компанію вистачило… пляшки горілки, відкоркували, але не допили з десяток пляшок вина. І справа, по всьому видно, не в ціні. До речі, пляшка вина коштує трохи більше 2 євро. Дороге лише шампанське – 5-10 євро і більше.

Діти – і ті працюють

За місяць я не побачив ні поліцейського, ні працівника автоінспекції, хоча побував у містах і селах трьох провінцій. За порядком стежать так, щоб це не було настирливим. У години пік вмикають додаткове обладнання з відеокамерами, яке фіксує будь-яку подію. За перевищення швидкості – штраф близько 100 євро, за неправильне паркування – не на багато менше. Тому водії там супервічливі.
Діти не вештаються без діла. Зайняті у спортивних секціях, до того ж мають можливість працювати дві-три години на тиждень: на вузлі зв’язку, в школі, магазині, у фермерів, майстернях. Скажімо, допомагає батькові прибирати сміття, але не махає мітлою, а закріплює гаки, на яких тримається занурений вглиб сміттєвий бак. За цю нехитру поміч отримує 2-4 євро на годину. За доставку пошти жителям однієї вулиці в парковій зоні підліток заробляє 10 євро на тиждень, а той, хто у вихідні працює в кафе і ресторанах, може отримати і до 100 євро на місяць, при цьому 17-18-річний юнак – у кілька разів більше.
Держава перераховує кожній дитині до 18 років на банківський рахунок 100 євро на рік. Батьки зобов’язані перераховувати ще 50 євро на місяць. Тож до закінчення школи молодий житель Нідерландів має близько 30 тисяч і може відкрити власну справу, оплатити навчання у вищому навчальному закладі. Тут не годують дітей до пенсії, а заохочують до самостійності. Кожен птах повинен мати власне гніздо, вважають голландці.
До речі, малюкам дозволяється геть усе. Батьки не обсмикують, не сварять дітлахів, а спокійно ставляться до їхніх витівок. Зазначу, що у виховання дітей великий внесок роблять бізнесмени країни, створивши мережу спортивно-розважальних клубів «Дитячий ігровий рай», де діти граються годинами. А батьки в цей час за затишними столиками можуть почитати журнали, випити кави.

Супермаркет для городників

Заходиш до такого і наче потрапляєш у казку: не порахувати рослин, каменів, альтанок, паркових скульптур, квітів. Серед дерев – у просторих вольєрах пустують мавпи, у спеціальних басейнах плавають яскраві рибки, незворушно завмер крокодил. Вражає різноманітність годівниць для птахів, а ще – виробів з дерева, стружки, очерету і соломи, букетів із живих квітів і сухоцвітів.
Біля входу в супермаркет я примітив серед зразків огорож плетений тин заввишки 80 см і завдовжки 1,5 метра. Скільки, гадаєте, він коштує? 37 євро! Там цінують ручну роботу. Я сплів подібний тин із верби, коли упорядковував зелені насадження в садибі, де нас приймали. Господар сусідньої садиби, побачивши виріб, прийшов з проханням: зроби й мені такий.
До речі, робота садівника в Голландії (як і по всій Європі) – одна з високооплачуваних. Година праці обходиться замовникові від 8 до 20 євро. Причому не обов’язково працювати секатором або сучкорізом. До послуг безліч електроінструментів. І дуже багато пенсіонерів на цьому підробляють.
У магазинах система знижок така, що одну і ту ж річ можна купити і за 50, і за 14 євро. Знижки на товар, особливо перед Різдвом і Великоднем, від 15 до 72%. Ця система поширюється і на продукти. Якщо до кінця реалізації залишається 10-15 днів, ціни істотно падають. Я бачив м’ясо і за 18 євро за кілограм, і за 4. Хліб і за 30 євроцентів, і за 2,3.
Ми були в гостях у емігрантів з Казахстану – бабусі й онука-підлітка. Їм призначено допомогу близько 900 євро на місяць, надано дворівневу квартиру. За комунальні послуги платять майже 300 євро на місяць. Онук після занять у коледжі та у вихідні підробляв офіціантом. Зараз навчається у вищому навчальному закладі. Їхня маленька сім’я придбала спочатку скромний старенький «пежо», а зараз уже їздить на більш потужній «хонді».
Загалом, працьовита людина там має всі можливості жити безбідно. Ми, якщо припинимо ставитися до нашої країни по-споживацькому, теж так зможемо.

Іван Штанько

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.