Як правильно лікувати і проводити вакцинацію курей?

6-1.jpg

29/01/2014

Кілька разів купувала курчат, але вони постійно гинуть від якоїсь напасті: то пронос, то кашель… Порадьте, будь-ласка, як їх правильно лікувати і проводити щеплення.

Лідія Ромасевич

Дійсно, кури схильні до різноманітних інфекційних хвороб, які часто викликають масовий падіж. Але, подбавши про вакцинацію, є шанс врятувати птицю. Навіть курка, що захворіла, може вижити, якщо господар правильно зрозуміє симптоми і вчасно почне її лікувати. Детальніше про це розповідає головний зоотехнік компанії «Миронівський хлібопродукт» Андрій Сергєєв.

Хвороба Ньюкасла

Це найбільш поширена хвороба курей, особливо тих, що живуть у приватних господарствах. Збудником є вірус, який переносяться перелітними птахами і розповсюджується через повітря з подвір’я на подвір’я. У 1970-ті роки, коли імунопрофілактика ще не була як слід налагоджена, доводилося спалювати цілі птахофабрики. Саме тому вірус назвали «псевдочумою». Зараз вакцинацію роблять на всіх великих підприємствах без винятку, а в дрібних господарствах – за бажанням.
Ознаки. Лихоманка, сонливість, скуйовджене пір’я, слиз із дзьоба, звук клекотання при вдиху, кашель, коньюктивіт, чхання. Пізніше з’являється пронос, іноді з кров’ю. У багатьох птахів (особливо молодняка) настає параліч ніг, крил, скручування шиї.
Профілактика. Вакцинацію можна робити лише здоровій птиці, інфікована від цього загине. У невакцинованої курки приблизно 50% шансів на життя. Існують різні схеми, та зазвичай курей вакцинують на 12-й, або на 12-й та 21-й день (за інструкцією до препарату).

Хвороба Гамборо

Особливо небезпечна для молодняка до 40-денного віку (дорослі кури на неї не хворіють). Смертність – до 30-40%. Вірус сильно б’є по імунітету, внаслідок чого після хвороби Гамборо часто настає так звана вторинна інфекція. Найчастіше це колібактеріоз, викликаний ешеріхією колі. Другого удару кури зазвичай не витримують і гинуть.
Ознаки. Одна з перших – діарея. Птиця пригнічена, постійно сідає, ховає ноги під себе, тре голову, відмовляється від корму та води. Пір’я скуйовджене і брудне, особливо навколо клоаки.
Профілактика. Вакцинація проводиться на 12 або 15 день (за інструкцією до конкретної вакцини).

Інфекційний бронхіт

Достатньо поширений вірус, який передається водоплавними і перелітними птахами. При цьому самі качки та гуси на нього не хворіють, а є лише переносниками. Великого падежу птиці інфекційний бронхіт не приносить, але загалом дошкуляє господареві: яйця можуть бути без шкаралупи, у курей старшого віку уражається яйцепровід, молодняк погано росте тощо. Через це в радянські часи цю хворобу називали економічною, тобто такою, що призводить до фінансових втрат.
Ознаки. Утруднене дихання, нежить, хрипи, кашель. У несучок захворювання викликає значний збій у відкладенні яєць. 
Профілактика. Вакцинація проводиться у два етапи: у першу добу у вигляді спрею і на 10 добу препарат випоюють. Існує також комбінована вакцина, що використовується для профілактики всіх вище названих хвороб.

Хвороба Марека

Загрожує лише курам-несучкам: вірус, який потрапляє в організм у віці 1 дня, вражає нервову систему після 60-80 дня. Птиця починає худнути і помирає.
Ознаки. Кульгання, покручені кігті, ураження очей, зміна кольору райдужки на сірий, втрата апетиту, задишка, параліч крил і ніг. Вже після смерті виявляються пухлини в кишківнику, печінці, статевих залозах.
Профілактика. Вакцинація у першу добу, ще в інкубаторі, її вистачає на все життя. Потрібна лише батьківським зграям, які живуть довго.

Лікування

Зазвичай при лікуванні пташиних хвороб використовують антибіотики широкого спектру дії на основі енрофлоксацину. Вони не позбавляють від вірусів, проте рятують від бактерій (сальмонели, ешеріхії колі та інших), які розвиваються на тлі хвороби в заслаблому організмі. Немає сенсу лікувати лише хворобу Марека, бо коли вона дає про себе знати, вірус уже зробив свою «чорну справу». При всіх названих хворобах також необхідна підтримка вітамінними препаратами.

Наталія Федорова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.