Основні причини чому корова впадає на ноги?

6-2.jpg

29/01/2014

Найчастіше це трапляється у другій половині зими або ранньою весною. А причин кілька.

Аліментарна дистрофія, авітаміноз, мінеральне голодування. За цими науковими термінами криється прозаїчна картина – тварини утримувались напівголодні. При цьому господарі були впевнені у тому, що годують корів, як слід. Приміром, вважали, що соломи достатньо. Проте будь-яка солома, ячмінна, пшенична чи гречана, не містить необхідної кількості вітамінів та поживних речовин і має використовуватися лише як об’ємна частина раціону, до якої обов’язково слід додавати комбікорм та коренебульбоплоди.
Якщо тварина зайшла у зимівлю без достатнього запасу вітамінів, і при цьому співпали пізній термін тільності та стійловий, скоріш за все це вплине на її опорно-руховий апарат, м’язи виснажаться, кістки ослабнуть, корова почне залежуватися, погано підводитися. У тяжких випадках нестача білку, кальцію та фосфору в раціоні може призвести до незворотних процесів, а будь-яке лікування не дасть бажаного ефекту.

► Хвороби ратиць. Трапляється, що загальний стан тварини задовільний, збережений апетит, немає втрати живої ваги, а тварина все одно не в змозі підвестися. Одна з причин – хворі ратиці. Це стається через відсутність прогулянок, утримання тварини на бетонованій підлозі або вологій від сечі підстилці. Як результат, у ратицях розвивається гнійна мікрофлора, що викликає ерозійні ураження, тріщини та виразки. Тварина страждає від болю. Якщо уражені всі кінцівки, вилікувати дуже складно.
Інша не менш серйозна проблема ратиць – це надмірне їхнє розростання за відсутності прогулянок по твердому покриттю. Розчистка ратиць практично усуває її. Проводити розчистку слід перед початком стійлового періоду і як виганяєте тварину на пасовище.
► Переломи, вивихи, артрити. Трапитися це може через великий нахил підлоги, ямку чи щілину в ній, погані прив’язі, незручні ясла. На превеликий жаль, перелом кінцівки у корів вилікувати неможливо, а вивихи та артрити потребують серйозних лікувальних заходів.

► «Святкова хвороба». Після тривалого прив’язного періоду, як правило навесні, тварину виганяють на пасовище. Не дивлячись на теплу погоду, яскраве сонечко, зелену травичку, наступного дня корова залежується, кульгає, у неї знижуються апетит і надої молока. Справа у тому, що раптове фізичне навантаження може викликати асептичне запалення (розтягнення) м’язів та асептичний пододерматит (по-народному «корова набила ратиці»). Краще поступово привчати тварину до навантажень.

► Допологові та післяпологові ускладнення. Перед пологами, за рахунок збільшеної маси плода та зміщення центру тяжіння у бік задніх кінцівок, тварині важко звестися на ноги. Аби не дочекатися ускладнень, треба примушувати її підводитись, виганяти на прогулянку, забезпечувати грубу підстилку (мілкі гілочки фруктових дерев, але без колючок, наприклад, вишняк; мілка тирса та солома не придатні, тому що легко ущільнюються).
Після пологів часто трапляється парез (втрата м'язової сили). Достеменно невідомі причини цього стану, але, за однією з теорій, при виведенні плода, плідних оболонок та великого об’єму рідини, а також здоюванні молозива різко зростає навантаження на серцево-судину систему, з яким деякі тварини не в змозі впоратися. При післяродовому парезі різко падає температура тіла тварини, вона мало реагує на зовнішні подразники. Звісно, що такий стан є критичним і потребує негайної кваліфікованої ветеринарної допомоги.

Василь Усатенко

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.