Немає грошей? Шукайте проекти

461.jpg

У селі Юськівці, що на Тернопільщині, двигуном прогресу став сільський комітет «Покращуємо добробут»

Що робити, коли вкрай потрібні гроші для ремонту школи, доріг, будівництва водогону, а у сільській скарбниці майже порожньо, бо потужних сільгосппідприємств на території немає, а за рахунок податку на землю можна хіба що виплатити робітникам сільради зарплату? У селі Юськівці Лановецького району Тернопільської області вихід знайдено.

– Можемо поділитися своїм досвідом щодо залучення коштів різних українських і міжнародних проектів для вирішення соціально-економічних питань громади, - звернувся до «РС» із пропозицією голова Юськівської сільради Михайло Кутрань.

Ми охоче відгукнулися.

Виявилось, що старовинне село, відоме ще з ХV століття, сьогодні нараховує 348 дворів, 947 жителів, має школу, дитсадок, амбулаторію сімейної медицини. Спортивним азартом запалює односельців місцева футбольна команда, повагу до традицій пращурів прищеплює зразковий дитячий фольклорний ансамбль, бажання подорожувати – туристичний клуб «До вершин». Збережено сільський клуб, гордість якого - народний духовий оркестр, в якому за 25 років існування грали майже всі чоловіки села. А віднедавна тішать своїми виступами й дівчата-барабанщиці.

Але якщо немає постійного фінансування, то про яке здійснення мрій може йтися, адже одного бажання у наш час, на жаль, замало. Тому, коли голова сільради Михайло Кутрань п’ять років тому почув про проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Програми розвитку ООН (ПРООН), то доклав усіх зусиль, щоб стати його учасником.
Передусім склали власні проекти та взяли участь у всеукраїнському конкурсі, а потім вже як переможці вийшли на міжнародний рівень. До участі у проекті ПРООН додалася участь у всеукраїнському проекті «Природна сила води – на користь людям». За фінансової підтримки було прокладено 8,5 км вуличного водопроводу, вода прийшла у будинки 74% жителів села, ще 14% мають можливість підключитися до системи водовідведення. Та не варто думати, що у подібних проектах громада виступає виключно донором. Одна з умов участі – часткове залучення власних коштів.

Ще за одним проектом ПРООН щодо енергозберігаючих технологій підписано договір, згідно з яким у школі будуть поставлені нові вікна та двері, за місцевим – залучено кошти на посипку доріг і відновлення вуличного освітлення. Ремонт школи та шкільної їдальні, переведення шкільної котельні на газове опалення, новий дах школи – це вже результат 20-річної співпраці громади з німецьким містом Лінген.

Працівники будинку культури, школи, дитсадочку та бібліотеки, у свою чергу, беруть участь у різноманітних проектах культурно-освітнього напряму.

Та має громада ще чималий здобуток: завдяки проекту ПРООН з ініціативи мешканців в Юськівцях створено сільський комітет «Покращуємо добробут». За кілька років його робота, навіть на думку голови Михайла Кутраня, виявилася ефективнішою, ніж сільради, оскільки він без перебільшення став осередком розв’язання соціально-культурних питань.

За переконанням Руслани Віннічук, секретаря цього комітету, жителі Юськівців утвердилися як громада.

– А громада сильна, коли є рух, – каже Руслана. – З часом ми зачепимо й інші соціальні питання – збір та утилізацію твердих побутових відходів, опалення будинку культури і багато іншого. З одного боку, вирішення цих проблем залежить від пошуку спонсорських коштів і вкладання власних, з іншого – від свідомості селян. Тому велика дяка нашій громаді за розуміння та підтримку, коли треба вийти на роботу під час прокладання газопроводу чи водопроводу, будівництва церкви чи молитовного будинку, ремонту школи. Адже, погодьтеся, коли в хаті газ, вода, діти ходять до теплої школи, дитячого садочка, є сільська амбулаторія, будуються дороги, приємно почувати себе членом такої згуртованої родини.

Олена Сухорукова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.