Після народження дайте корові облизати маля, після годування витріть мордочку рушником

6-2.jpg

15/01/2014

Настає час, коли у багатьох домашніх господарствах отелюються корови. Певна річ, господарі з деякою напругою чекають цього, намагаються навідуватись до своєї годувальниці якомога частіше. Чергують уночі. І правильно роблять, бо який би великий досвід у скотарстві не був, отелення корови – завжди відповідальність.

Власнику тварин слід знати, що пологи – природній процес поступового виведення зрілого плода з лона матері. Аби все пройшло, як слід, за 2-3 тижні до розтелення треба повністю виключити з раціону корови соковиті і концентровані корми, давати тільки доброякісне сіно, кормову сіль, напувати теплою водою. Доречними будуть і щоденні прогулянки у хорошу погоду.

Під час пологів не треба без потреби знаходитися близько від тварини: присутність людей, галас, яскраве світло можуть призвести до гальмування процесу. Невипадково пологи зазвичай відбуваються у нічний час. Частіше за все корова не потребує допомоги. Ветлікар необхідний лише при ускладненнях, щоб направити рух теляти. Отелення триває 30-50 хвилин.

Новонароджене телятко приймають на чисту мішковину, розстелену зверху сухої підстилки. Як обірвати пуповину, в теляти починається самостійне дихання. Тому треба прослідкувати, щоб дихальні шляхи були чистими від слизу. Ніздрі й рот тварини очищають чистою марлевою тканиною. Потім слід дати можливість корові ретельно облизати теля. Як правило, вона робить це десь протягом півгодини, починаючи з голови і далі, до задньої частини тулуба, перевертаючи маля з боку на бік. По-перше, це дуже позитивно впливає на виділення посліду, який виходить із матки, як правило, через 2-3 години. По-друге, теля, облизане матір’ю відразу після народження, швидко обсихає, відтак значною мірою зменшуються витрати ним тепла. Це значить, що маленька тваринка не переохолодиться і не застудиться. Більше того: приблизно через півгодини після материних пестощів теля спинається на ноги, самостійно відшукує дійки і починає ссати, тоді як у необлизаних теляток і тих, яких забрали від корови, цей процес затягується.
Чи трапляються випадки, коли корова відмовляється облизувати своє дитя? Дуже рідко. Тоді теля треба насухо витерти соломою або мішковиною, бо воно може застудитися навіть при температурі плюс 15 градусів. Чи варто зазначати, що клітка для теляти має бути чистою, побіленою, сухою, світлою, зі свіжою підстилкою?

Прийом молозива. Не можливо переоцінити важливість раннього – протягом першої години життя – прийому телятком молозива, унікального за своїм складом продукту. Завдяки йому в теляти налагоджується нормальне травлення, бо у шлунково-кишковому тракті новонародженого немає ніяких мікроорганізмів. І якщо тварина не отримала молозива, вона своєчасно не отримує й корисних молочнокислих мікроорганізмів. Крім того, намагаючись задовольнити харчовий рефлекс, теля може почати облизувати стіни, підстилку, внаслідок чого до його шлунку можуть потрапити шкідливі мікроорганізми.

У перші дні теля слід випоювати не рідше чотирьох разів на добу, щоб воно за одну годівлю випивало півтора-два літри молозива, тобто не менше 5-6 літрів за добу. Після кожного напування мордочку теляти витирають чистим сухим рушником. При випоюванні з відра теля заковтує молозиво великими порціями, тому воно мало змішується зі слиною й майже не обробляється нею, що не на користь тварині. Частина молозива може потрапити у рубець, де утворюється щільний згусток, котрий погано перетравлюється. Інколи це призводить до загибелі тварини. Тому випоювати треба з соски, поступово збільшуючи об’єм до невеликого відра. До 10-денного віку добову дозу молока доводять до 5-8 л, випоюючи його за 4 прийоми.

Додаємо воду. Неприпустимо випоювати теля несвіжим чи холодним молоком, із брудного посуду. Починаючи з 3-5-денного віку, через 1-1,5 години після випоювання молока теляті дають охолоджену кип’ячену воду – по 0,5 літра. Поступово її об’єм доводять до 1,5 літра. Сиру воду дають приблизно з місячного віку. Особливо необхідна вода теляті, яке хворіло на пронос. У такому разі рекомендується молоко розводити кип’яченою водою.

Привчаємо до дорослої їжі. З 20 дня теля починають привчати до сіна. З цього ж віку частину незбираного молока можна поступово замінювати відвійками, до кінця місяця давати їх порівну, а до середини третього місяця цілком замінити відвійками молоко. З 20-денного віку телятко має отримувати також концентрати, суху суміш з вівсяної та ячмінної дерті. Починають давати концентрати по 100 г, кожної декади збільшують добавки на 100-150 г і до 3-4 місяців доводять до 3-4 кг на добу. З 20-денного віку в раціоні також не зайвою буде варена картопля, в півторамісячному віці – нарізана сира морква, буряки. Обов’язково давати харчову сіль у вигляді лизунця.

МОЦІОН. Із двотижневого віку теля можна і треба випускати на прогулянку, але за однієї умови – якщо погода не морозна. Оберігайте його від протягів. Не давайте тварині під час моціону стояти або лежати – воно має рухатися, підстрибувати, особливо якщо надворі негода.
Корові, що отелилася, дозволяється згодовувати концентровані і соковиті корми тільки через три тижні після пологів. Неприпустимі в раціоні мерзлі, гнилі, запліснявілі корми.

Володимир Кравчук,
ветеринарний лікар

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.